Weevil

Weevil, och Bob Dylan, tipsar loss!

Ja, vi i Weevil har sedan starten av detta program (för dryga 2 år sedan?) tänkt att en viktig grej i denna typ av program är skivtips. Och jag tror inte att vi publicerat ett enda. Men det ska vi råda bot på nu! Här kommer ett litet gäng tips från Gunnar (och Christoffer håller nog med om iaf de flesta av dem):

VINYL:

HARRY SMITH'S ANTHOLOGY OF AMERICAN FOLK MUSIC (Doxy Records)
En fantastisk skivbox på åtta 12-tums-vinyler. Mycket musik mao. Bob Dylan sa tydligen att "är det bara en enda skivbox man ska äga, så är det den här!"

SOUTHERN HERITAGE SERIES: ROOTS OF THE BLUES (Atlantic)
Fantastisk musik inspelad av legendaren Alan Lomax, 1959.

CHARLEY PATTON - YOU'RE GONNA NEED SOMEBODY WHEN YOU DIE: The Recorded Works (Monk Records)
En box på fyra skivor från en av de råaste bluesmusikerna någonsin. Släppt på italienska minibolaget Monk som i princip bara släpper gammal blues, country och jazz.

CD:

SCREAMIN' AND HOLLERIN' THE BLUES - THE WORLDS OF CHARLEY PATTON (Revenant)
Ja, Charley Patton igen, men den här gången är det dels kanske världens snyggaste utgåva, dels allt som någonsin spelats in med Patton (plus en hel skiva med andra musiker och en hel skiva med intervjuer), det tillkommer även en bok av John Fahey, och en booklet!

KENTUCKY MOUNTAIN MUSIC (Yazoo)
Sju skivor till bredden fyllda med underbar Kentucky-musik. Det är dansmusik och ballader om vartannat. I vanlig ordning (när det är Yazoo) är det inspelningar från 20- och 30-talet.

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
  • Inga HTML-taggar tillåtna
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.

Weevil (Curculionidae) i Sverige kallad Vivel, och närmare bestämt bollviveln (Anthonomus grandis) är en skalbagge som gillar - eller snarare är stormförtjust i - bomull. Denna bagge, som mäter upp till sex millimeter, härstammar från Centralamerika, men begav sig vid slutet av 1800-talet norrut över gränsen till Nordamerika. Och där i Nordamerikas södra områden stormtrivdes den, förstås. Faktum är att den trivdes så bra att den vid slutet av 1920-talet praktiskt taget hunnit ta död på bomullsindustrin som tidigare hade varit så stark i dessa regioner. Därav var denna bagge lite av en plåga bl.a. för den amerikanska söderns bomullsplockare. Således kommer detta radioprogram att bjuda på musik relaterat till detta. M.a.o. amerikansk folkmusik. Närmare bestämt blues, country, work songs, spirituals, mountain music, old time, jazz, western swing m.m.

Redaktion

Gunnar Jansson och Christoffer Johansson.

Sändningstider

Torsdagar 21:30 - 22:00

Extern länk

www.myspace.com/radiow...

Följ oss via RSS

Kontakt

weevil@k103.se