Den 14 augusti kommer årets upplaga av Göteborgs Kulturkalas att gå av stapeln och nu har de första akterna och aktiviteterna offentliggjorts.
Bland annat kommer det att bjudas på Seniorbad på Valhallabadet, Actionpark med tillhörande loppis, ett uppblåsbart galleri på Kanaltorget och invigning av Rum för ung kultur i Lagerhuset.
Några av de artister som redan nu är klara är Den Svenska Björnstammen, Mikael Wiehe, Syster Sol, Caligola och Marit Bergman. Dessutom kommer Özz Nûjen och Peter Apelgren tillsammans med flera andra kända, svenska komiker att uppträda.
Man kommer även att kunna lära sig mer om barns rättigheter i utställningen "100 kvm mänskliga rättigheter" och lära känna vårt lands minoriteter bättre på Röhsska muséet som precis som resten av muséerna har fri entré under kalaset.
Kulturkalaset håller på i sex hela dagar mellan 14-19 augusti och runt midsommar kommer hela programmet att presenteras.
Läs mer om vad som händer under kalaset här: http://kulturkalaset.goteborg.com/nyheter.php?n=828



Kommentarer
Skriv ny kommentar